Svätojakubská cesta
Svätojakubská cesta alebo Camino de Santiago, skrátene Camino, je dnes už spleťou pútnických ciest, ktorými je pretkaná celá Európa. Ich spoločným cieľom, hoci sú z rôznych kútov sveta, je španielske mesto Santiago de Compostela neďaleko pobrežia oceánu. Tu sa podľa tradície nachádza hrob apoštola Jakuba. Krypta s ostatkami apoštola je priamo pod hlavným oltárom Katedrály sv. Jakuba - cieľa všetkých pútnikov. Je pravda, že v stredoveku - a tento zvyk pretrváva dodnes - mnohí pútnici pokračovali ďalej, až k pobrežiu oceána, na koniec sveta - do Finistery (finis terrae = koniec sveta). Hoci dnes sú trasy rozvetvené po celej vzdialenej Európe, v stredovenku tomu tak nebolo. Najznámejšou trasou je Francúzska cesta (Camino francés), ktorá sa klasicky začína vo francúzskom mestečku St. Jean Pied de Port ležiacom na svahu Pyrenejí.
V minulosti, teda v stredoveku, sa putovalo do Compostely z náboženských dôvodov. Zvyčajne to bol akt pokánia za spáchané hriechy. Začiatky svätojakubskej púte môžeme nájsť niekde v 12. storočí, keď sa zo Santiaga stáva pútne miesto, a keď pápež Kalixt r. 1122 zaviedol kázanie, ktoré doslova vyzývalo na púť do Santiaga. Navyše bol stanovený jubilejný rok, ktorý sa tu slávil vždy, keď sviatok sv. Jakuba (25. júla) pripadol na nedeľu. Plynutím času sa počty pútnikov zvyšovali.
Dnes sa do Compostely putuje z najrôznejších dôvodov, pričom ten hlavný - náboženský zostáva. Popri tom získalo Camino masový charakter a mnohí sem prichádzajú len ako turisti, či zo zvedavosti. Nie je ničím výnimočným stretnúť tu ľudí rôznych kresťanských denominácií, neveriacich či iných vyznaní.